Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


sim:manual:rozsirujici_moduly:sm2_ad

Toto je starší verze dokumentu!


SM2-AD


AD modul (Analog Digital) zvyšuje počet zařízení, která lze připojit k Solar Monitoru. Měří hodnotu proudu a napětí ze zařízení připojených na vstupu a ovládá výstupní zařízení na základě dosažených hodnot.



Připojení vstupů a výstupů

Digitální (relé) výstupy DO připojíme obdobně jako u SM2-MU. Tedy např. k boileru nebo akumulačním kamnům dle obrázku.



Analogový výstup A0 připojíme obdobně. Na výstupních svorkách naměříme napětí 0-10V v závislosti např. na aktuálním výkonu elektrárny, nebo aktuální teplotě. Využít se dá pro plynulou regulaci spotřebičů (např. otáčky větráku).



Pro každý z analogových vstupů AI1, AI2 a AI3 je možno pro měření napětí nebo proudu využít následujících rozsahů: 0 - 20 mA, 0 - 10 V, 0 - 20mV, 0 - 100 mV. Měřící rozsahy jsou nastaveny před dodáním modulu! Je tedy nutné je správně vyplnit při objednávce SM2-AD modulu. K těmto vstupům lze připojit pyranometr (pro přesné snímání intenzity slunečního záření), anemometr (měření rychlosti větru), nebo např. baterii, pro získání informace o jejím stavu.



Zapojení více modulů SM2-AD současně

K SM2-MU je možné současně připojit až 8 zařízení SM2-AD. Pokud jsou připojeny 2 moduly SM2-AD k jednomu Solar Monitoru, je třeba zajistit, aby měly různé adresy pro komunikaci s SM2-MU. To zajistíte přepnutím žlutého posuvného vypínače. Jsou-li k SM2-MU přípojeny více než 2 moduly SM2-AD, pak je třeba tuto informaci sdělit při objednání (posuvný přepínač pak přepíná mezi adresami 2-3, 4-5, 6-7, 8-9).



Spuštění a konfigurace

Jakmile jsou moduly spojeny a k Solar Monitoru je připojen napájecí zdroj, musí svítit zelená LED dioda Status. V opačném případě zkontrolujte spojení modulu s SM2-MU. V internetovém prohlížeči si otevřete menu „Nastavení systému / Vstupy a výstupy“.



Nastavení digitálních výstupů

Nastavení digitálních výstupů je stejné jako pro výstup DO1 v SM2-MU. Výstupy musíme povolit a následně vybereme za jaké podmínky se výstupy budou spínat (např. od určité hodnoty výkonu).



Nastavení analogového výstupu

Nastavení analogového výstupu provedeme obdobně jako u digitálních. Vybereme v závislosti na čem se bude výstup nastavovat (např. teplota místnosti s měniči, výkon elektrárny). Pro tento příklad pak nastavíme, v jakém rozsahu teplot, bude na výstupu hodnota 0 - 10 V, pomocí které se budou regulovat otáčky ventilace.

Tzn.:
y = kolik % z rozsahu 0 (V) až 10 (V) bude dávat výstup při zadaném teplotním rozsahu
zadaný rozsah teplot: x1 = spodní mez (°C) až x2 = horní mez (°C)
x = aktuální teplota v místnosti (°C)

y = [10/(x2 - x1)] * (x - x1)




Nastavení analogových vstupů

Pro správné nastavení analogových vstupů musíme mít konfigurační list. Podle něj zjistíme v jakém rozsahu jednotlivé vstupy měří (např. 0 - 20 mV). Tento rozsah jednoduše převedeme např. na měření rychlosti větru. Pokud víme, že 0 m/s = 0 mV a 30 m/s = 15 mV, pak je třeba tyto hodnoty převést na měřící rozsah:

„max.měřícího rozsahu“
———————————- * „hodnota, kterou max. měřeného rozsahu reprezentuje“
„max. měřeného rozsahu“


Tedy v našem příkladu:
20
— * 30 = 40
15

Toto číslo zadáme jako horní hodnotu rozsahu a vyplníme jednotku, kterou chceme jako výsledek. Pak vidíme měřené hodnoty mezi ostatními senzory.


Po provedení těchto nastavení je nutné kliknout na tlačítko Uložit změny.

sim/manual/rozsirujici_moduly/sm2_ad.1389616814.txt.gz · Poslední úprava: 2014/01/13 13:40 autor: ondra

Nástroje pro stránku